Wybory samorządowe: Bezpłatny dojazd do lokali wyborczych dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami
W niedzielę, 7 kwietnia br., odbędą się wybory samorządowe. – Osoby, które mają 60 lat lub więcej, a także osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunem nie muszą posiadać biletu na dojazd autobusami i tramwajami do lokalu wyborczego i podczas drogi powrotnej z niego – przypomina Miasto Poznań.
Taką możliwość wprowadziła w ubiegłym roku Rada Miasta Poznania.
Zwolnienie z opłat za bilety przysługuje po okazaniu ważnego dokumentu. W przypadku wyborców, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat może to być dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport potwierdzający wiek, natomiast w przypadku wyborców z niepełnosprawnościami – dowód tożsamości wraz z ważnym dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności (orzeczeniem lub wypisem z orzeczenia, albo legitymacją).
Pasażerowie MPK Poznań podróżujący na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu po raz pierwszy mieli możliwość skorzystania z tej oferty taryfowej podczas ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Jednak bezpłatna komunikacja dla wymienionych powyżej osób obowiązuje w trakcie dojazdu do lokali wyborczych (i powrotu z nich) nie tylko w czasie wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uprawnione osoby mogą skorzystać z tej oferty również w czasie wyborów: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz do Rady Miasta Poznania i do rad jednostek pomocniczych Miasta Poznania, a także w dniach referendów ogólnokrajowych i referendów lokalnych w Poznaniu.
Pełny katalog osób uprawnionych do ulgowych i bezpłatnych przejazdów znajduje się na stronie internetowej organizatora transportu publicznego, czyli Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.