W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Uroczystości na placu Wolności

29.04.2024

Tegoroczne poznańskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędą się na placu Wolności w samo południe. Wcześniej pojawi się tam Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zagra koncert. Mieszkańcy będą mogli także zobaczyć uroczystą defiladę i przejechać się zabytkowymi tramwajami i autobusami.

W piątek, 3 maja obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Uroczystości w stolicy Wielkopolski rozpoczną się od złożenie wspólnego wieńca przez Jacka Jaśkowiaka – prezydenta Poznania, Agatę Sobczyk – Wojewodę Wielkopolską, Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Tomasza Łubińskiego – wicestarostę poznańskiego przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza. O godz. 10:30 rozpocznie się msza św. w poznańskiej farze.

O godz. 11:20 na placu Wolności pojawi się Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, która zagra koncert. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00. Orkiestra odegra hymn państwowy. Po podniesieniu biało-czerwonej flagi odczytana zostanie preambuła do Konstytucji 3 Maja, żołnierze oddadzą salwę honorową, następnie przemówienie wygłosi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Pododdziały wystawią: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych, 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 31. Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, policja, służba więzienna oraz straż pożarna. W tym roku dołączy także oddział honorowy wystawiona przez Kompanię Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Dęblina, która zazwyczaj bierze udział w obchodach w Warszawie. Uroczystości na placu Wolności zakończy pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów.

Historyczny tabor na pl. Wolności

Podczas uroczystości w dniu 3 maja na placu Wolności zobaczymy również historyczny tabor – tramwaje i autobus będzie można zwiedzić, a później wybrać się nimi na przejażdżkę. Do dyspozycji gości będą:

  • Wagon silnikowy Bergische Stahlindustrie Typu I z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer. Wagony silnikowe Typu I były pierwszymi tramwajami elektrycznymi kursującymi po Poznaniu. Odbudowany wagon z 1898 roku pojedzie z wagonem doczepnym WD produkcji Carl Weyer – takie wagony pojawiły się w Poznaniu w 1905 roku.
  • Skład wagonów KSW i S2D. Dwukierunkowy KSW Heidelberg to tzw. wojenny wagon tramwajowy z 1944 roku, który kursował po Poznaniu do roku 1972. Uniknął kasacji, a dwa lata temu udało się przywrócić mu dawny blask. Pojedzie z tzw. Dużym Szczeciniakiem, wagonem wyprodukowanym w 1930 roku, a sprowadzonym do Poznania w 1946 roku. Ten wagon (po remoncie) wzbogacił kolekcję pojazdów historycznych MPK Poznań w ubiegłym roku.
  • Ogórek, czyli Jelcz z przyczepą. „Ogórki” królowały w komunikacji zbiorowej od połowy lat 60. do połowy lat 80. ubiegłego wieku. Na prezentacji można będzie zobaczyć taki autobus wraz z historyczną przyczepą Jelcz PO-1 (przyczepy tego typu były produkowane w latach 70. XX wieku w celu zwiększenia pojemności autobusów).

Historyczne pojazdy MPK Poznań pojawią się przy pl. Wolności około godz. 11.00. Po zakończeniu uroczystości – około godz. 13.30 – wyjadą na poniższe trasy w ramach bezpłatnego przejazdu dla chętnych osób biorących udział w uroczystości.

Tramwaje pojadą po trasie:
Plac Wolności – 27 grudnia – Fredry – most Teatralny – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Święty Marcin – al. Marcinkowskiego – plac Wolności – Ratajczaka (tramwaje wysadzają pasażerów na przystanku 27 Grudnia, a następnie w asyście Nadzoru Ruchu cofają w ul. Ratajczaka)

Autobus pojedzie po trasie:
Plac Wolności – Ratajczaka – Święty Marcin – rondo Kaponiera – Roosevelta – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – rondo Kaponiera – Święty Marcin – al. Marcinkowskiego – plac Wolności – Ratajczaka

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z organizacją obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na pl. Wolności, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wprowadza zmiany w układzie linii tramwajowych. Od około godziny 11.00 do około 13.00 tramwaje linii 2, 3, 5, 9, 13 i 16 będą kursowały zmienionymi trasami. Poniżej ich szczegółowy opis.

Linia 2: OGRODY – … – Święty Marcin – Towarowa Matyi Królowej Jadwigi Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – DĘBIEC

Linia 3 (podzielona na dwa odcinki):

UNII LUBELSKIEJ – … – Podgórna – MARCINKOWSKIEGO
BŁAŻEJA – … – Święty Marcin – GWARNA – Fredry – … – BŁAŻEJA

Linia 5:

ZAWADY – Podwale – Jana Pawła II Krzywoustego Królowej Jadwigi Matyi – Głogowska – GÓRCZYN
Powrót (Górczyn – Zawady) po stałej trasie

Linia 9 (podzielona na dwa odcinki):

DĘBIEC – … – Podgórna – MARCINKOWSKIEGO
PIĄTKOWSKA – … – Fredry – pl. Ratajskiego PLAC WIELKOPOLSKI

Linia 13 (podzielona na dwa odcinki):

STAROŁĘKA – … – Podgórna – MARCINKOWSKIEGO
BUDZISZYŃSKA – … – Gwarna – pl. Ratajskiego PLAC WIELKOPOLSKI

Linia 16:

FRANOWO – … – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II Wyszyńskiego Estkowskiego Małe Garbary pl. Wielkopolski pl. Ratajskiego – Fredry – … – OS. SOBIESKIEGO
Powrót (Os. Sobieskiego – Franowo) po stałej trasie

Tramwaje zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasach objazdowych.

Pozostałe aktualności


W sobotę, od pierwszych kursów, tramwaje wrócą na ulicę Roosevelta, a autobusy lin...

27.09.2024
Miejsce rozbiórki kamienicy na Roosevelta
Od soboty, 28 września br., tramwaje znów będą jeździć ulicą Roosevelta. Do swoich domów mogą wrócić mieszkańcy budynków sąsiadujących z rozbieraną kamienicą nr 8.  Powiatowy Inspektor Nadzoru B...

Kraszewskiego otwarta dla ruchu kołowego. Powrót tramwajów będzie możliwy po zamon...

26.09.2024
Luka po rozebranej kamienicy na Kraszewskiego
W piątek, 27 września br., od godz. 14.00 na całą ulicę Kraszewskiego ma wrócić ruch kołowy. Natomiast autobusy linii 164 zostaną na nią skierowane wraz z otwarciem ulicy Roosevelta (służą bowiem d...

Ostatni w 2024 roku weekend z liniami turystycznymi. Będzie można wybrać się na pr...

26.09.2024
Dwa historyczne tramwaje na zbiegu torowisk
Ostatni weekend września jest też ostatnim w tym roku, w którym uruchamiane są linie turystyczne. Na zakończenie sezonu 2024 przygotowano wiele atrakcji, m.in. dodatkowe kursy, przejazdy autobusami...