W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

Dom Tramwajarza


dom-tramwajarza-karta-z-albumuKtóry z mieszkańców Jeżyc nie kojarzy okolicy ul. Słowackiego, Reja i Sienkiewicza z muzyką? Przez ponad pół wieku popołudniami próby odbywała tu Orkiestra Miasta Poznania przy MPK Poznań Sp. z o.o. Niektórzy Poznaniacy kojarzą to miejsce z kinem Amarant. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wcześniej była tu także Szkoła Robót Ręcznych oraz biblioteka.

Dom Tramwajarza istnieje przy ul. Słowackiego niemal 90 lat. Został zbudowany jako jeden z budynków mieszkalnych dla pracowników Poznańskiej Kolei Elektrycznej. Nie został jednak zwyczajną kamienicą – był miejscem spotkań rodzin tramwajarzy.

Słowackiego 21/19

Idea stworzenia towarzystwa, które szerzyłoby kulturę i oświatę powstała już w 1922 roku z inicjatywy konduktorów i motorniczych. Nic więc dziwnego, że kiedy pięć lat później oddano do użytku piękny budynek według projektu Adama Ballenstaedta, zaadaptowali część tamtejszych pomieszczeń dla Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Pracowników Tramwajowych. W „Amarantówce” znalazły się biblioteka posiadająca 2500 dzieł, chór, szkoła kroju i szycia oraz ochronka dla dzieci od 3 do 7 lat. Organizowano tam też kursy gotowania czy prasowania dla żon pracowników. W 1929 Poznańska Szkoła Tramwajowa promowała się na stoisku podczas pierwszej Powszechnej Wystawy Krajowej. Podczas targów kierownictwo szkoły zorganizowało gospodę dla dzieci, gdzie rodzice na czas zwiedzania mogli zostawić swoje pociechy pod fachową opieką.

W 1955 roku Dom Tramwajarza stał się siedzibą zawiązanej ówcześnie Zakładowej Orkiestry Dętej MPK, która przez kilkadziesiąt kolejnych lat odbywała tam próby. W pomieszczeniach budynku przy ul. Słowackiego 19/21 urzędowali także członkowie klubu Honorowych Dawców Krwi przy MPK Poznań oraz tramwajarscy seniorzy. Pod koniec lat 90’tych budynek trafił w ręce fundacji Pomost, po latach jego świetność próbowali wskrzesić członkowie Stowarzyszenia Jeżyczanie. W 2015 roku Amarantówka trafiła w ręce inicjatywy Centrum Amarant, by stworzyć z niej tętniące życiem kulturalne centrum Jeżyc. Dwa lata później pieczę nad budynkiem przejęła Estrada Poznańska.