Poznański Budżet Obywatelski 2024. Wśród zgłoszonych projektów: naprawa wagonu „opolskiego”
W dniach od 2 do 23 października (do godz. 12.00) można oddawać głosy na projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024, w tym na remont wagonu pasażerskiego z 1910 roku, który – po kompleksowej naprawie – mógłby być wykorzystywany na Kolejce Parkowej Maltanka.
– W głosowaniu weźmie udział 135 projektów. Nowością w tej edycji jest ich pogrupowanie. Zostały one podzielone nie tylko na ogólnomiejskie i rejonowe, ale także na małe i duże. W nowej klasyfikacji liczyć się będzie więc nie tylko zakres zgłoszonego projektu, czyli to, czy dotyczy całego miasta czy tylko regionu, ale również jego maksymalna wartość – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.
Wśród projektów ogólnomiejskich dużych, na które można oddać swój głos, znajduje się projekt Maltanka – remont wagonu pasażerskiego z 1910 roku.
– Wąskotorowy wagon serii Bxhi, zwany potocznie opolskim, został wyprodukowany w 1910 roku i służył na Jarocińskiej Kolei Dojazdowej w Witaszycach. Przeszedł modernizację
w 1954 roku w ZNTK Opole (stąd jego nazwa). Dziś jest unikatowym wagonem na tor szerokości 600 mm – wnioskodawca, Łukasz Bandosz, wyjaśnia, że powstawanie wagonów „opolskich” związane było z rosnącym ruchem na kolejach wąskotorowych po II wojnie światowej: zmagano się z tak dużym niedoborem wagonów do ruchu osobowego, że na naprawy połączone z modernizacją pudła od 1950 roku wysyłano liczne wagony z początku XX wieku. – Wśród nich znalazło się zaledwie 10 sztuk wagonów o szerokości toru 600 mm. Pudła konstrukcji drewniano-blaszanej miały nowoczesny, obły kształt. Jeden z tych wagonów przetrwał do dziś i znajduje się w poznańskiej zajezdni Madalińskiego. Ten wagon do 1974 roku nosił numer 459. Po zmianie (w 1974 r.) otrzymał serię Bxhi oraz numer 00 30 00 14 264-0, który nosi do dzisiaj. Posiada przesuwne drzwi wejściowe z boku wagonu, w środku znajduje piec, a na jednym z końców toaleta. Siedzenia są drewniane – dodaje Łukasz Bandosz.
Wagon eksploatowany był do 1992 roku w Witaszycach, a po likwidacji tej kolei, wraz z kilkoma innymi wagonami został przekazany Poznańskiemu Klubowi Modelarzy Kolejowych. Od 2021 roku znajduje się w zasobach poznańskiej Maltanki. – Ze względu na wieloletni postój, oddziaływanie czynników atmosferycznych i częściową dewastację, wymaga on specjalistycznej, konserwatorskiej odbudowy – tłumaczy Łukasz Bandosz.
Projekt dotyczący remont wagonu z 1910 roku jest jednym z wielu, na który mogą oddać głos mieszkańcy. Łącznie poznanianki i poznaniacy – w dniach od 2 do 23 października (do godz. 12.00) – będą mogli wybierać spośród 106 projektów rejonowych (66 dużych, 40 małych) oraz 29 ogólnomiejskich (13 dużych, 8 małych i 8 dużych w ramach Zielonego Budżetu). Aby wziąć udział w głosowaniu, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, jedynie w przypadku poznaniaków poniżej 13. roku życia konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.
Każdy może oddać maksymalnie 5 głosów: 3 głosy na projekty ogólnomiejskie – 1 na mały, 1 na duży oraz 1 na projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu. Ponadto głosować można na 2 projekty rejonowe – 1 mały, 1 duży. Wybrać można także mniejszą ich liczbę – ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.
Szczegółowe informacje dotyczące projektów i głosowania dostępne są na stronie internetowej Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2024.
Wyniki PBO24 poznamy do 30 listopada br.