W związku z trwającymi remontami, koniecznością uruchamiania dodatkowych linii oraz trudną sytuacją kadrową wynikającą ze zwiększonego zapotrzebowania na obsługę kierowców autobusów informujemy, że mogą zdarzać się braki w regularnym kursowaniu na poszczególnych liniach. Powstała sytuacja nie jest całkowicie zależna od przewoźnika, dlatego prosimy o wyrozumiałość.

W związku z utrudnieniami powstałymi z przyczyn wyżej określonych, przewoźnik zwraca się z prośbą o uwzględnienie sytuacji podczas planowania podróży komunikacją miejską. Zalecamy również stosowanie aplikacji mobilnych prezentujących ruch pojazdów w czasie rzeczywistym.
Powered by jakdojade.pl

MPK Poznań pamięta o bohaterach Czerwca 1956

28.06.2022

warta przy pomniku przy zajezdni gajowaW rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 przedstawiciele MPK Poznań złożyli wiązanki kwiatów pod bramą dawnej zajezdni przy ulicy Gajowej oraz przy tablicy upamiętniającej Trzy Tramwajarki.

„28 czerwca 1956 Poznań stał się niemym świadkiem walki swoich mieszkańców o byt, wolność i własną tożsamość. Ignorowani, zmęczeni poznaniacy postanowili powiedzieć DOŚĆ i upomnieć się o swoje prawa. Ich „krzyk” był tak głośny, że dotarł za żelazną kurtynę, a oczy niemal całego świata zostały skierowane na Poznań. Rankiem, około godziny 6.30 na dźwięk syreny fabrycznej otwarto potężne bramy mieszczących się na poznańskiej Wildzie, Zakładów Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina (ZISPO). Nie godząc się na dalszy wyzysk, ponad 10 tysięcy robotników w milczeniu opuściło zakład pracy, by zamanifestować swoje niezadowolenie. Odpowiadając na wezwanie kolegów, do strajku przyłączyli się pracownicy innych poznańskich przedsiębiorstw, m.in.: Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, Wiepofamy, Pometu i MPK Poznań” – o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 można przeczytać na poświęconej im stronie internetowej.

Pracownicy MPK, oprócz robotników HCP i ZNTK, byli najliczniejszą grupą manifestujących. Niektórzy za udział w protestach zapłacili wysoką cenę. Aby uczcić ich odwagę i poświęcenie MPK Poznań co roku bierze udział w obchodach rocznic wydarzeń, a na pojazdach i budynkach wywiesza biało-czerwone flagi.

Obchody 66. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 trwają. 28 czerwca 2022 roku o godz. 18.30 rozpocznie się uroczystość główna przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 na pl. Adama Mickiewicza.

Zapoznaj się z całym programem obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956

Przeczytaj o Trzech Tramwajarkach

Pozostałe aktualności


MPK Poznań uzyskało dofinansowanie m.in. na zakup kolejnych autobusów elektrycznyc...

30.12.2024
MPK Poznań kupi kolejne autobusy elektryczne: bateryjne, o wydłużonym zasięgu oraz z wodorowym ogniwem paliwowym. W poniedziałek, 30 grudnia br., w obecności Pauliny Hennig-Kloski, ministry Klimatu...

Tramwaje pojadą ciszej: w grudniu prowadzone było szlifowanie szyn

27.12.2024
Iskry tryskające z szyn podczas szlifowania
Specjalne pojazdy do szlifowania szyn wyjeżdżały w grudniu br. na poznańskie torowiska. W niektóre noce w jednym czasie pracowały nawet cztery zespoły szlifierskie! Wszystko po to, aby przejazdy tr...

106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

23.12.2024
Uroczystość przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich
27 grudnia br. uczcimy 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tego dnia, jak co roku, tramwaje i autobusy MPK Poznań zostaną udekorowane flagami państwowymi, a o godzinie 16.40 zatrzymają...