Ćwiczenia antyterrorystyczne w Poznaniu. Policja zakończyła działania w centrum
We wtorek (18 kwietnia) po godzinie 18.15 wielkopolska policja poinformowała o zakończeniu działań prowadzonych w ramach ćwiczeń „Wolf-Ram-23” w Poznaniu.
O godzinie 18.20 tramwaje linii 13 powróciły na stałą trasę (wcześniej na stałe trasy mogły wrócić autobusy linii 174, 176 i 190).
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Uwaga! Dziś (18 kwietnia) w Poznaniu ćwiczenia antyterrorystyczne służb. Możliwe utrudnienia w komunikacji. Zachowaj spokój. Stosuj się do poleceń służb – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Od 17 do 19 kwietnia na terenie całego kraju odbywają się ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. Celem działań jest doskonalenie umiejętności służb i ich reakcji na potencjalne wystąpienie sytuacji kryzysowej.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Informacja z dnia 17 kwietnia br.:
W poniedziałek, 17 kwietnia wieczorem na terenie Warszawy rozpoczną się ćwiczenia dowódczo-sztabowe z zakresu reagowania kryzysowego pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. Mieszkańcy Warszawy otrzymali informacje przez sms od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) o możliwych utrudnieniach w komunikacji, zachowaniu spokoju i stosowaniu się do poleceń służb.
Jak informuje Urząd Miasta Poznania, w przypadku odbywania się w stolicy Wielkopolski ćwiczeń we wtorek, 18 kwietnia, poznaniacy również powinni zostać powiadomieni przez RCB. Informacje o zmianach w komunikacji i ewentualnym zamknięciu jakiegoś obszaru znaleźć będzie można na stronach oraz mediach społecznościowych Miasta. Komunikat sms zostanie również rozesłany przez Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK).
Organizatorem ćwiczeń jest Komenda Główna Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (FBI). Głównym celem ćwiczeń jest reagowanie służb w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej – ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, radiacyjnym lub nuklearnym. Ćwiczenia potrwają do środy, 19 kwietnia, a poszczególne epizody swoim zasięgiem obejmą obszar innych województw.
Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb dbających o bezpieczeństwo, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywać się będą w warunkach zbliżonych do realnych. Dzięki temu możliwe będzie wypracowanie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w sytuacjach kryzysowych.
Zdjęcie ilustracyjne: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu