Autobusy wodorowe wyjeżdżają na ulice Poznania
W Dzień bez Samochodu zaprezentowany został pierwszy całkowicie zeroemisyjny autobus wodorowy w barwach poznańskiego MPK. Od soboty, 23 września, zacznie on wozić pasażerów. Łącznie w Poznaniu będzie jeździć 25 takich pojazdów.
– Obchodzony dzisiaj Dzień bez Samochodu z pewnością przejdzie do historii poznańskiej komunikacji miejskiej. Prezentując pierwszy we flocie poznańskiego przewoźnika autobus wodorowy, po raz kolejny udowadniamy, że dla Poznania kwestie związane z ochroną środowiska są nie tylko symboliczne. To realne działania, dzięki którym powietrze w mieście staje się czystsze. Ten kierunek będziemy konsekwentnie kontynuować, bo zależy nam na tym, aby poznanianki i poznaniacy mogli w pełni korzystać z udogodnień i najnowszych technologii, poprawiających jakość życia w mieście – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Prezentowany autobus jest pierwszym „wodorowcem” w taborze MPK Poznań. Wyróżnia się bardzo niskim poziomem hałasu i wibracji. Napędzany jest energią pochodzącą z wodoru, przetwarzaną na prąd w ogniwie paliwowym. Urządzenie funkcjonuje jak mała elektrownia na pokładzie pojazdu, czerpiąc paliwo ze zbiorników na wodór umieszczonych na dachu. Reakcja chemiczna zachodząca w ogniwie jest niezwykle czysta, jej produktami ubocznymi są woda i ciepło.
Więcej „wodorów” to mniej starszych autobusów
MPK Poznań zamówiło łącznie 25 takich pojazdów. Dostarcza je Solaris Bus & Coach.
– Czysty i zrównoważony transport to podstawa funkcjonowania miast przyszłości. Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy dostarczać do Poznania autobusy wodorowe i że jego mieszkańcy już dziś będą mogli przekonać się o zaletach wodoru jako czystego i efektywnego nośnika energii. Przez ostatnie kilka lat w transporcie publicznym w Europie dokonała się niesłychana, zielona transformacja. Z radością patrzę na to, że Poznań nie tylko dotrzymuje tempa tym dynamicznym zmianom, ale jest ich zdecydowanym liderem – mówi Dariusz Michalak, wiceprezes Zarządu firmy Solaris odpowiedzialny za obszary Badań i Rozwoju oraz Logistyki.
Już zakończyły się odbiory dwóch autobusów wodorowych. Od jutra będą przewozić pasażerów (23 września „wodorowiec” obsługiwać będzie linie: 152, 162, 166, 184). W kolejnych tygodniach liczba wodorowych pojazdów i linii, na które będą kierowane, będzie wzrastać. Jednocześnie zmniejszy się liczba najstarszych autobusów, spełniających niższe normy emisji spalin (będą one wycofywane z ruchu). Wszystkie zamówione autobusy mają być dostarczone do 15 grudnia.
– „Wodorowce” będą kierowane przede wszystkim na linie funkcjonujące we wschodniej części Poznania, gdzie obecnie wciąż jeszcze dominują autobusy spalinowe. Dworce Rataje i Śródka będą tymi, na których będą pojawiać się najczęściej. Ale nie tylko. Autobusy z napędem wodorowym charakteryzują się dużym zasięgiem na jednym tankowaniu i krótkim czasem napełniania zbiorników z wodorem, więc mogą kursować na każdej linii komunikacyjnej – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.
25 „wodorów” dzięki dofinansowaniu
W minionych tygodniach z obsługą autobusu wodorowego zapoznawali się pracownicy poznańskiego przewoźnika – kierowcy i pracownicy zaplecza technicznego. Od 23 września o tym, jak się nim podróżuje będą mogli przekonać się pasażerowie.
Uwagę zwracają elementy wykończenia autobusu: miękkie siedzenia pasażerskie, wzór tapicerki nawiązujący do technologii wodorowej, drewnopodobna wykładzina podłogowa. Wnętrze „wodorowców” jest w pełni klimatyzowane i monitorowane. Do dyspozycji pasażerów są m.in. system informacji pasażerskiej, ładowarki urządzeń mobilnych, terminale umożliwiające zakup biletów przy pomocy płatności zbliżeniowej oraz tzw. kasowniki dwusystemowe, pozwalające zarówno na skasowanie biletu papierowego, jak i dokonanie operacji przy pomocy karty PEKA.
Są także udogodnienia dla kierowców, w tym system aktywnej kontroli bezpieczeństwa umożliwiający wykrywanie m.in. pieszych, rowerzystów i innych uczestników ruchu drogowego znajdujących się w tzw. martwych strefach. System pomaga w zapobieganiu lub łagodzeniu skutków kolizji m.in. poprzez alerty wizualne i dźwiękowe. W pojeździe zastosowano również nowoczesny, modułowy komputer pokładowy wyposażony w dotykowy wyświetlacz graficzny.
Zakup 25 autobusów Urbino 12 hydrogen nie byłby możliwy, gdyby nie pozyskanie dofinansowania z programu Zielony Transport Publiczny prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Paliwo do autobusów wodorowych dostarcza PKN Orlen.
– Stacja tankowania wodorem w Poznaniu, którą Orlen planuje uruchomić za kilka tygodni, znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Obiekt będzie dostępny publicznie, co oznacza, że z możliwości tankowania będą korzystać nie tylko autobusy MPK Poznań, ale też wszyscy użytkownicy pojazdów napędzanych paliwem wodorowym. Wodór dla poznańskiej stacji pochodzi z własnych mocy wytwórczych Grupy i będzie dostarczany w bateriowozach (trailerach), które pełnią jednocześnie funkcję magazynów. Każdy z nich ma pojemność ok. 500 kg. W ciągu doby klienci będą mogli zatankować w sumie ponad jedną tonę wodoru. To ilość, która pozwala napełnić 34 autobusy miejskie. Orlen udostępni kierowcom trzy dystrybutory. Dwa o ciśnieniu 350 bar będą służyć do tankowania autobusów i pojazdów ciężarowych, natomiast dodatkowy dystrybutor, o ciśnieniu 700 bar, będzie przeznaczony dla pojazdów osobowych – podaje w komunikacie Orlen.
Projekt „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza dzięki zastosowaniu napędu wodorowego w taborze autobusów miejskich MPK Poznań Sp. z o. o.” jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, konkurs Zielony Transport Publiczny, faza I.