REKUPERACJA znaczy ekologiczniej i oszczędniej
Rekuperacja ogranicza zużycie energii przez elektryczne pojazdy szynowe. Pozwala zaoszczędzić ok. 20-30 % energii potrzebnej na rozruch oraz jazdę tramwaju i wykorzystać ją ponownie. Tym samym wpływa korzystnie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, powstające przy wytwarzaniu energii elektrycznej. Odzyskana w trakcie hamowania energia może być wykorzystana, w zależności od przyjętych rozwiązań, przez inne pojazdy lub zgromadzona w zasobnikach pojazdu i ponownie wykorzystana przy jego rozruchu.
Te i inne zagadnienia poruszano podczas konferencji REKUPERACJA 2009, zorganizowanej w dniach 17 i 18 września przez Instytut Pojazdów Szynowych „Tabor” w Poznaniu, MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Zjawisko rekuperacji, ze względu na konieczne do rozwiązania problemy z urządzeniami na podstacjach trakcyjnych, nie jest chętnie wykorzystywane przez krajowych przewoźników. Poznańskie MPK jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym przedsiębiorstwem komunikacyjnym w Polsce, które świadomie stosuje rekuperację energii i posiada spore doświadczenie w tym temacie – mówi Jan Firlik, dyrektor Wydziału Tramwajowego MPK Poznań Sp. z o.o. Możliwości oszczędzania energii dały, bowiem nie tylko tramwaje RT6N1 oraz Combino, ale i wagony zmodernizowane przez Modertrans. W odpowiednią instalację będzie wyposażonych także 40 tramwajów, które pojawią się w stolicy Wielkopolski przed Euro2012.
W konferencji REKUPERACJA 2009 wzięło udział wiele autorytetów naukowych z dziedziny budowy i eksploatacji pojazdów szynowych. Zgromadzone informacje dadzą większą podbudowę teoretyczną do kolejnych działań i udoskonaleń w dziedzinie skutecznego oszczędzania energii. W składzie Komitetu Honorowego Konferencji znalazł się Prezes MPK Poznań Sp. z o.o. Wojciech Tulibacki. Patronat honorowy nad konferencją objęli Marszałek Województwa Pan Marek Woźniak i Pan Janusz Engelberdt Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.